or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BEAM CLAMP STEEL STAINLESS
SKU418149
MFGR #602BSS
Your Cost: $25.5387/c($2,553.87 / c)
Minerallac® Beam Clamp, 3/4 in Flange Thickness, 200 lb, 304 Stainless Steel, 1.2 in L x 2.2 in W x 2 in H
Minerallac® Beam Clamp, 3/4 in Flange Thickness, 200 lb, 304 Stainless Steel, 1.2 in L x 2.2 in W x 2 in H
Application For use with fasteners and threaded rod, 3/8"-16 thread, bottom and back of beam clamp. ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 602BSS Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 3.45 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.08 in Height [Metric] 0.2032 cm Specifications Silver Color, 60 N-m Torque Rating Standards PROP65: This product is in compliance with PROP65, it is not known to contain any chemicals associated with this regulation. Sub Brand Minerallac Traditional Type Beam Clamp UNSPSC 31162905 UPC 11 78461024613 UPC 12 78461024613 Width 16.80 in Width [Metric] 42.6720 cm Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Finish Stainless Steel Load Capacity 200 lb Material Stainless Steel Clip Type Flange Clamp Color Silver Flange Thickness 3/4 in Material of Construction Steel Maximum Clamp Diameter 3/4" Suitable For Use With #0 to 5 Conduit Hangers, Bridal Ring and 3/8 in Threaded Rod, 3/8-16 Bottom and Back of Beam Clamp
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with fasteners and threaded rod, 3/8"-16 thread, bottom and back of beam clamp. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 602BSS |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.08 in |
| Height [Metric] | 0.2032 cm |
| Specifications | Silver Color, 60 N-m Torque Rating |
| Standards | PROP65: This product is in compliance with PROP65, it is not known to contain any chemicals associated with this regulation. |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |
| Type | Beam Clamp |
| UNSPSC | 31162905 |
| UPC 11 | 78461024613 |
| UPC 12 | 78461024613 |
| Width | 16.80 in |
| Width [Metric] | 42.6720 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Finish | Stainless Steel |
| Load Capacity | 200 lb |
| Material | Stainless Steel |
| Clip Type | Flange Clamp |
| Color | Silver |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Material of Construction | Steel |
| Maximum Clamp Diameter | 3/4" |
| Suitable For Use With | #0 to 5 Conduit Hangers, Bridal Ring and 3/8 in Threaded Rod, 3/8-16 Bottom and Back of Beam Clamp |