or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac Traditional®
Minerallac Traditional® H65 Jiffy Clip® Heavy Duty Mounting Strap, 1-1/4 in EMT Cable, 5/16 in Mounting Hole, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac Traditional®
Minerallac Traditional® H65 Jiffy Clip® Heavy Duty Mounting Strap, 1-1/4 in EMT Cable, 5/16 in Mounting Hole, Steel
SKU29422
MFGR #H65
Your Cost: $1.8792/c($187.92 / c)
Minerallac Traditional® Mounting Strap, Heavy Duty, Series: Jiffy Clip®, EMT Cable, 1-1/4 in Cable, 5/16 in Mounting Hole, 1 Hole, 0.12 in THK, Steel, Zinc Plated, 1 in L x 1.97 in W x 0.95 in H
Minerallac Traditional® Mounting Strap, Heavy Duty, Series: Jiffy Clip®, EMT Cable, 1-1/4 in Cable, 5/16 in Mounting Hole, 1 Hole, 0.12 in THK, Steel, Zinc Plated, 1 in L x 1.97 in W x 0.95 in H
Application Electrical Conduit ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number H65 Color Silver Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0015 lb Gross Weight per Pack Metric 7.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.25 in Height [Metric] 13.3350 cm Length 9.38 in Length [Metric] 23.8125 cm Number Of Holes 1 Specifications 0.12 in THK, Silver, 5/16 in Mounting Holes OC Type 1-Hole Strap UNSPSC 31162310 UPC 11 78461060065 UPC 12 78461060065 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Cable Type EMT Finish Zinc Plated Material Steel Construction Stamped Mounting Component, Wood, Steel, Concrete Mounting Holes 1 Sub Brand Minerallac Traditional
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical Conduit |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | H65 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0015 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.25 in |
| Height [Metric] | 13.3350 cm |
| Length | 9.38 in |
| Length [Metric] | 23.8125 cm |
| Number Of Holes | 1 |
| Specifications | 0.12 in THK, Silver, 5/16 in Mounting Holes OC |
| Type | 1-Hole Strap |
| UNSPSC | 31162310 |
| UPC 11 | 78461060065 |
| UPC 12 | 78461060065 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Cable Type | EMT |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Construction | Stamped |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |