or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac Traditional®
Minerallac Traditional® 225 Mounting Strap, 8 AWG SER Cable, 1/8 in Mounting Hole, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac Traditional®
Minerallac Traditional® 225 Mounting Strap, 8 AWG SER Cable, 1/8 in Mounting Hole, Steel, Zinc Plated
SKU164686
MFGR #225
Your Cost: $0.1844/c($18.44 / c)
Minerallac Traditional® Mounting Strap, SER Cable, 8 AWG Cable, 1/8 in Mounting Hole, 2 Holes, 0.035 in THK, Steel, Zinc Plated, 0.63 in L x 1.77 in W x 0.55 in H
Minerallac Traditional® Mounting Strap, SER Cable, 8 AWG Cable, 1/8 in Mounting Hole, 2 Holes, 0.035 in THK, Steel, Zinc Plated, 0.63 in L x 1.77 in W x 0.55 in H
Application Electrical Conduit ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 225 Color Silver Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0001 lb Gross Weight per Pack Metric 0.62 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.31 in Height [Metric] 8.4125 cm Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Number Of Holes 2 Specifications Silver Color, Stamped Construction, 0.035 in THK Type 2-Hole Strap UNSPSC 31162310 UPC 11 78461066225 UPC 12 78461066225 Width 4.25 in Width [Metric] 10.7950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Cable Type SER/Rigid/IMC/BX Finish Galvanized Material Steel Construction Stamped Mounting Component, Wood, Steel, Concrete Mounting Holes 2 Sub Brand Minerallac Traditional
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical Conduit |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 225 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0001 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.31 in |
| Height [Metric] | 8.4125 cm |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Number Of Holes | 2 |
| Specifications | Silver Color, Stamped Construction, 0.035 in THK |
| Type | 2-Hole Strap |
| UNSPSC | 31162310 |
| UPC 11 | 78461066225 |
| UPC 12 | 78461066225 |
| Width | 4.25 in |
| Width [Metric] | 10.7950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Cable Type | SER/Rigid/IMC/BX |
| Finish | Galvanized |
| Material | Steel |
| Construction | Stamped |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |