or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac Traditional® 223 Service Entrance Cable Strap, SEU Cable, 3/16 in Mounting Hole, Steel, Pre-Galvanized
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac Traditional® 223 Service Entrance Cable Strap, SEU Cable, 3/16 in Mounting Hole, Steel, Pre-Galvanized
SKU361286
MFGR #223
Your Cost: $0.3122/c($31.22 / c)
Minerallac Traditional® Service Entrance Cable Strap, SEU Cable, 3/16 in Mounting Hole, 2 Holes, 0.08 x 2.7 x 0.75 in, Steel, Pre-Galvanized, 0.75 in L x 2.69 in W x 0.067 in H x 0.035 in THK
Minerallac Traditional® Service Entrance Cable Strap, SEU Cable, 3/16 in Mounting Hole, 2 Holes, 0.08 x 2.7 x 0.75 in, Steel, Pre-Galvanized, 0.75 in L x 2.69 in W x 0.067 in H x 0.035 in THK
Application Service Entrance Cable ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 223 Color Silver Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0003 lb Gross Weight per Pack Metric 1.18 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.08 in Height [Metric] 0.2032 cm Length 7.71 in Length [Metric] 19.5936 cm Number Of Holes 2 Specifications Silver Color, Stamped Construction, 0.035 in THK Standard UL #9N38 Standards UL 9N38 Type 2-Hole Strap UNSPSC 31162310 UPC 11 78461066223 UPC 12 78461066223 Width 16.80 in Width [Metric] 42.6720 cm Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Cable Type SE/U Finish Galvanized Material Steel Construction Stamped Mounting Component, Wood, Steel, Concrete Mounting Holes 2 Mounting Holes O.C. 3/16" in Sub Brand Minerallac Traditional
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Service Entrance Cable |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 223 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0003 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.08 in |
| Height [Metric] | 0.2032 cm |
| Length | 7.71 in |
| Length [Metric] | 19.5936 cm |
| Number Of Holes | 2 |
| Specifications | Silver Color, Stamped Construction, 0.035 in THK |
| Standard | UL #9N38 |
| Standards | UL 9N38 |
| Type | 2-Hole Strap |
| UNSPSC | 31162310 |
| UPC 11 | 78461066223 |
| UPC 12 | 78461066223 |
| Width | 16.80 in |
| Width [Metric] | 42.6720 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Cable Type | SE/U |
| Finish | Galvanized |
| Material | Steel |
| Construction | Stamped |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Mounting Holes O.C. | 3/16" in |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |