or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac Traditional®
MEDIUM JIFFY CLIP/ STAINLESS
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac Traditional®
MEDIUM JIFFY CLIP/ STAINLESS
SKU94852
MFGR #MED45SS
Your Cost: $3.1092/c($310.92 / c)
Minerallac Traditional® Mounting Strap, Medium Duty, Series: Jiffy Clip®, EMT Cable, 3/4 in Cable, 1/4 in Mounting Hole, 1 Hole, 0.08 in THK, 304 Stainless Steel, Stainless Steel, 1.85 in L x 0.88 in W x 1 in H
Minerallac Traditional® Mounting Strap, Medium Duty, Series: Jiffy Clip®, EMT Cable, 3/4 in Cable, 1/4 in Mounting Hole, 1 Hole, 0.08 in THK, 304 Stainless Steel, Stainless Steel, 1.85 in L x 0.88 in W x 1 in H
Application Electrical Conduit ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number MED45SS Color Silver Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0550 lb Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.08 in Height [Metric] 0.2032 cm Length 7.71 in Length [Metric] 19.5936 cm Number Of Holes 1 Specifications Silver Color, Stamped Construction, 0.08 in THK Standard UL #9N38 Standards UL 9N38 Type 1-Hole Strap UNSPSC 31162310 UPC 11 78461055145 UPC 12 78461055145 Width 16.80 in Width [Metric] 42.6720 cm Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Cable Type EMT Finish Stainless Steel Material 304 Stainless Steel Mounting Hole Size 1/4 in Construction Stamped Mounting Component, Wood, Steel, Concrete Mounting Holes 1 Sub Brand Minerallac Traditional Thickness 0.080" in Trade Size 0.75 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical Conduit |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | MED45SS |
| Color | Silver |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.08 in |
| Height [Metric] | 0.2032 cm |
| Length | 7.71 in |
| Length [Metric] | 19.5936 cm |
| Number Of Holes | 1 |
| Specifications | Silver Color, Stamped Construction, 0.08 in THK |
| Standard | UL #9N38 |
| Standards | UL 9N38 |
| Type | 1-Hole Strap |
| UNSPSC | 31162310 |
| UPC 11 | 78461055145 |
| UPC 12 | 78461055145 |
| Width | 16.80 in |
| Width [Metric] | 42.6720 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Cable Type | EMT |
| Finish | Stainless Steel |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hole Size | 1/4 in |
| Construction | Stamped |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |
| Thickness | 0.080" in |
| Trade Size | 0.75 in |