or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-00-5015 SAWZALL® Fleam Ground Tapered Back Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 3/4 in W, 6 TPI, Bi-Metal Body
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-00-5015 SAWZALL® Fleam Ground Tapered Back Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 3/4 in W, 6 TPI, Bi-Metal Body
SKU3233
MFGR #48-00-5015
$/ea
Milwaukee® fleam ground blades deliver fast, clean cuts in clean wood, plywood, OSB and engineered lumber materials.
Milwaukee® fleam ground blades deliver fast, clean cuts in clean wood, plywood, OSB and engineered lumber materials.
Alternate Catalog Number 48005015 Applicable Materials Plastic, Wood, Osb and Engineered Lumber Application For Clean Cuts In CleanWood, Plywood, OSB And Engineered Lumber Materials ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 48-00-5015 Country of Origin US Currency USD Cutting Edge Material HSS-Co 8 EU RoHS Indicator C Finish Bright Gross Volume Per Pack 0.22 Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Height 8.8800 in Height [Metric] 1.9050 cm Length [Metric] 22.4790 cm Series Sawzall® Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand Sawzall Tang Size 1/2 in Teeth Per Inch 6 TPI Teeth Type Matrix II Bi-Metal Thickness 05 in Type Fleam Ground UNSPSC 27112802 UPC 11 04524208262 UPC 12 045242082629 Warranty Description None Width [Metric] 4.9530 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Body Material Bi-Metal Length 0.4000 in Tang Style Universal/Toothed Edge Width 2.0000 in For Clean Cuts In CleanWood, Plywood, OSB And Engineered Lumber Materials Deep Gullet Design Cuts Up To 25 PCT Faster Than Standard Wood Blades; Fleam Ground Process Creates Super Sharp Teeth For Clean Cuts; Matrix Ii Bi-Metal Teeth For Greater Durability; Shank: 1/2 IN Universal; Package Quantity: 5 Deep gullet design cuts up to 25% faster than standard wood blades Fleam ground process creates super sharp teeth for clean cuts Matrix II teeth with 8% cobalt
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 48005015 |
| Applicable Materials | Plastic, Wood, Osb and Engineered Lumber |
| Application | For Clean Cuts In CleanWood, Plywood, OSB And Engineered Lumber Materials |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-00-5015 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | HSS-Co 8 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Bright |
| Gross Volume Per Pack | 0.22 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Height | 8.8800 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Length [Metric] | 22.4790 cm |
| Series | Sawzall® |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | Sawzall |
| Tang Size | 1/2 in |
| Teeth Per Inch | 6 TPI |
| Teeth Type | Matrix II Bi-Metal |
| Thickness | 05 in |
| Type | Fleam Ground |
| UNSPSC | 27112802 |
| UPC 11 | 04524208262 |
| UPC 12 | 045242082629 |
| Warranty Description | None |
| Width [Metric] | 4.9530 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Body Material | Bi-Metal |
| Length | 0.4000 in |
| Tang Style | Universal/Toothed Edge |
| Width | 2.0000 in |
| For Clean Cuts In CleanWood, Plywood, OSB And Engineered Lumber Materials |
| Deep Gullet Design Cuts Up To 25 PCT Faster Than Standard Wood Blades; Fleam Ground Process Creates Super Sharp Teeth For Clean Cuts; Matrix Ii Bi-Metal Teeth For Greater Durability; Shank: 1/2 IN Universal; Package Quantity: 5 |
| Deep gullet design cuts up to 25% faster than standard wood blades |
| Fleam ground process creates super sharp teeth for clean cuts |
| Matrix II teeth with 8% cobalt |