or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 49-56-0117 Dozer™ Hole Saw, 2 in Dia, 1-5/8 in Cutting, Bi-Metal/Cobalt Cutting Edge, 5/8-18
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 49-56-0117 Dozer™ Hole Saw, 2 in Dia, 1-5/8 in Cutting, Bi-Metal/Cobalt Cutting Edge, 5/8-18
SKU413881
MFGR #49-56-0117
$/ea
Made in the USA, the Milwaukee® Hole Dozer™ Hole Saw features Rip Guard™, the strongest tooth form in the industry, backed by the Rip Guard™ Limited Lifetime Tooth Break Warranty. Each tooth is built with more steel behind the cutting edge for added strength. The Rip Guard™ warranty on tooth breaks is a first for the hole saw industry. The added tooth strength along with 8% cobalt give added life to the teeth, allowing for increased productivity on the jobsite, as well as continued hole quality. The Hole Dozer™ includes Plug Jack™, an all access slot design that allows for full access during plug removal. The Plug Jack™ gives access lower into the cup for thick material and higher towards the teeth for thin material. With multiple positions to apply leverage and better plug access, Plug Jack™ increases productivity and eliminates wasted downtime between holes. For fast, tool-free change-outs, use Milwaukee® universal Quick-Change Arbors. 49-56-7210, 49-56-7240, 49-56-7250 and 49-56-9100.
Made in the USA, the Milwaukee® Hole Dozer™ Hole Saw features Rip Guard™, the strongest tooth form in the industry, backed by the Rip Guard™ Limited Lifetime Tooth Break Warranty. Each tooth is built with more steel behind the cutting edge for added strength. The Rip Guard™ warranty on tooth breaks is a first for the hole saw industry. The added tooth strength along with 8% cobalt give added life to the teeth, allowing for increased productivity on the jobsite, as well as continued hole quality. The Hole Dozer™ includes Plug Jack™, an all access slot design that allows for full access during plug removal. The Plug Jack™ gives access lower into the cup for thick material and higher towards the teeth for thin material. With multiple positions to apply leverage and better plug access, Plug Jack™ increases productivity and eliminates wasted downtime between holes. For fast, tool-free change-outs, use Milwaukee® universal Quick-Change Arbors. 49-56-7210, 49-56-7240, 49-56-7250 and 49-56-9100.
Alternate Catalog Number 49560117 Application For Sheet Metal ARRA Compliant C Body Material Carbon Steel Buy American Compliant C Catalog Number 49-56-0117 Chuck Size 3/8 in Color White Country of Origin US Currency USD Cutting Edge Style Toothed Cutting Size 1-1/2 IN Depth Drill Size 1/4 in Dia x 3-1/2 in L EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.26 Gross Weight Per Pack 0.2558 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Height 3.2500 in Height [Metric] 5.7150 cm Hole Diameter 2 in Length 2.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Overall Length 1-7/8 in Series Hole Dozer™ 49-56 Shank Type Round Size 2 in Speed 85/115/170/255 rpm Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand HOLE DOZER?„? Teeth Per Inch 6 TPI TPI or Pitch 6 Type Bi-Metal Hole Saw UNSPSC 27112826 UPC 11 04524219314 UPC 12 045242193141 Use Arbor 49-56-7210, 49-56-7240, 49-56-7250 and 49-56-9100 Quick-Change Arbor Warranty Description Limited Lifetime Tooth Break Width 2.0000 in Width [Metric] 7.4930 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Applicable Materials Aluminum, Cast Iron, Mild Steel, Sheet Metal and Stainless Steel Cutting Depth 1-1/2 in Cutting Edge Material Bi-Metal/8% Cobalt Diameter 2 in For Sheet Metal Features: Ice Hardened Cryogenically Treated For Up To 50 PCT Longer Life; Optimized Tooth Form For Up To 2X Faster Cutting; Wide, Angled & Offset Slots For Easy Plug Access; Bi-Metal Construction With 8 PCT Cobalt For Increased Wear Resistance; Works With The Following Arbors: 49-56-7240, 49-56-7250, 49-56-9100, 49-56-7055, 49-56-7040, 49-56-7140 & 49-56-7150; Rpm Mild Steel: 170 RPM; Rpm Stainless Steel: 85 RPM; Rpm Cast Iron: 115 RPM; Rpm Aluminum: 255 RPM Bi-metal construction with 8% cobalt for increased wear resistance Optimized tooth form for up to 2X faster cutting Functional slots for faster plug removal Matrix II bi-metal teeth for greater durability Wide, angled and offset slots for easy plug access Positive rake angle for fast cutting Ice hardened cryogenically treated for up to 50% longer life
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 49560117 |
| Application | For Sheet Metal |
| ARRA Compliant | C |
| Body Material | Carbon Steel |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 49-56-0117 |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Style | Toothed |
| Cutting Size | 1-1/2 IN Depth |
| Drill Size | 1/4 in Dia x 3-1/2 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.26 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2558 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Height | 3.2500 in |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Hole Diameter | 2 in |
| Length | 2.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Overall Length | 1-7/8 in |
| Series | Hole Dozer™ 49-56 |
| Shank Type | Round |
| Size | 2 in |
| Speed | 85/115/170/255 rpm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | HOLE DOZER?„? |
| Teeth Per Inch | 6 TPI |
| TPI or Pitch | 6 |
| Type | Bi-Metal Hole Saw |
| UNSPSC | 27112826 |
| UPC 11 | 04524219314 |
| UPC 12 | 045242193141 |
| Use Arbor | 49-56-7210, 49-56-7240, 49-56-7250 and 49-56-9100 Quick-Change Arbor |
| Warranty Description | Limited Lifetime Tooth Break |
| Width | 2.0000 in |
| Width [Metric] | 7.4930 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Applicable Materials | Aluminum, Cast Iron, Mild Steel, Sheet Metal and Stainless Steel |
| Cutting Depth | 1-1/2 in |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal/8% Cobalt |
| Diameter | 2 in |
| For Sheet Metal |
| Features: Ice Hardened Cryogenically Treated For Up To 50 PCT Longer Life; Optimized Tooth Form For Up To 2X Faster Cutting; Wide, Angled & Offset Slots For Easy Plug Access; Bi-Metal Construction With 8 PCT Cobalt For Increased Wear Resistance; Works With The Following Arbors: 49-56-7240, 49-56-7250, 49-56-9100, 49-56-7055, 49-56-7040, 49-56-7140 & 49-56-7150; Rpm Mild Steel: 170 RPM; Rpm Stainless Steel: 85 RPM; Rpm Cast Iron: 115 RPM; Rpm Aluminum: 255 RPM |
| Bi-metal construction with 8% cobalt for increased wear resistance |
| Optimized tooth form for up to 2X faster cutting |
| Functional slots for faster plug removal |
| Matrix II bi-metal teeth for greater durability |
| Wide, angled and offset slots for easy plug access |
| Positive rake angle for fast cutting |
| Ice hardened cryogenically treated for up to 50% longer life |