or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-13-7137 BIT BELLHANGER 3/8 x 12 in Length
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-13-7137 BIT BELLHANGER 3/8 x 12 in Length
SKU63141
MFGR #48-13-7137
$/ea
Install small wire systems easily and efficiently with the Milwaukee® 3/8 in x 12 in Bellhanger Bit. Designed for installing all types of small wire systems including computer, security, phone, and cable, Milwaukee Bellhanger Bits provide extra reach where needed and a hole in the tip to help pull wires through holes. The bits feature aggressive tip geometry for faster cutting and non-stick, coated flutes for fast chip removal and reduced binding. The 3-Flat Secure-Grip™ shank prevents the bits from spinning in the drill chuck. Milwaukee Bellhanger bits are available in 12 in, 18 in and 24 in lengths.
Install small wire systems easily and efficiently with the Milwaukee® 3/8 in x 12 in Bellhanger Bit. Designed for installing all types of small wire systems including computer, security, phone, and cable, Milwaukee Bellhanger Bits provide extra reach where needed and a hole in the tip to help pull wires through holes. The bits feature aggressive tip geometry for faster cutting and non-stick, coated flutes for fast chip removal and reduced binding. The 3-Flat Secure-Grip™ shank prevents the bits from spinning in the drill chuck. Milwaukee Bellhanger bits are available in 12 in, 18 in and 24 in lengths.
Alternate Catalog Number 48137137 Applicable Materials Aluminum, Ferrous, Non-Ferrous Metal, Plastic and Wood Application For installers of all types of small wire systems - computer, security, phone, cable, etc. ARRA Compliant C Bit Diameter 3/8 IN in Buy American Compliant C Catalog Number 48-13-7137 Country of Origin CN Currency USD Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material HSS Drilling Depth 8.000000 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.46 Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207504030 Height 14.5700 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 1.2200 in Length [Metric] 37.5920 cm Material HSS Shank Type 3-Flat/Round Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand MILWAUKEE Type Extra Length General Purpose Heavy Duty UNSPSC 20121613 UPC 11 04524209325 UPC 12 045242093250 Warranty Description None Width 1.2200 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Diameter 3/8 in Finish Coated Flute Overall Length 12.0 in Point Type Standard Twist Shank Size 3/8 in For installers of all types of small wire systems - computer, security, phone, cable, etc. Aggressive Tip Geometry Provides Faster Cutting; Coated Flutes For Fast Chip Removal; Wire Pulling Hole Enables Wire To Be Attached To The Bit And Pulled Through Holes When Needed; 3-Flat Shank Stops Bit From Slipping In The Drill'S Chuck; 3/8 IN Bellhanger Bit Comes In 12 IN, 18 IN And 24 IN Lengths Versatile - provides a pull through hole in the tip for easy installation of small wire systems High speed drilling - features an aggressive tip geometry and coated flutes for fast cutting and debris removal Reduced slipping - 3-flat Secure Grip™ shank holds the bit firmly in the chuck Extra length for extra reach Pull the wire back through the hole by simply attaching a line or the wire to the bit Wire pulling hole enables wire to be attached to the bit and pulled through holes when needed A small hole at the tip of the bit enables wire to be attached to the accessory and pulled through holes when installing wiring systems Cw spiral angle Round shanks with flats are ground flat on three sides for increased chuck grip, reducing slippage and help centering the drill in the chuck They are used with portable drills and drill presses on ferrous and non-ferrous materials High speed steel (HSS) provides good wear resistance and can be used in general purpose applications on both ferrous and non-ferrous materials Bright provides a smooth, polished finish on the tool It increases chip flow in softer materials such as aluminum wood and plastic Aggressive tip geometry provides faster cutting, coated flutes for fast chip removal 3-flat shank stops bit from slipping in the drill's chuck
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 48137137 |
| Applicable Materials | Aluminum, Ferrous, Non-Ferrous Metal, Plastic and Wood |
| Application | For installers of all types of small wire systems - computer, security, phone, cable, etc. |
| ARRA Compliant | C |
| Bit Diameter | 3/8 IN in |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-13-7137 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drilling Depth | 8.000000 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.46 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207504030 |
| Height | 14.5700 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 1.2200 in |
| Length [Metric] | 37.5920 cm |
| Material | HSS |
| Shank Type | 3-Flat/Round |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | MILWAUKEE |
| Type | Extra Length General Purpose Heavy Duty |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524209325 |
| UPC 12 | 045242093250 |
| Warranty Description | None |
| Width | 1.2200 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Diameter | 3/8 in |
| Finish | Coated Flute |
| Overall Length | 12.0 in |
| Point Type | Standard Twist |
| Shank Size | 3/8 in |
| For installers of all types of small wire systems - computer, security, phone, cable, etc. |
| Aggressive Tip Geometry Provides Faster Cutting; Coated Flutes For Fast Chip Removal; Wire Pulling Hole Enables Wire To Be Attached To The Bit And Pulled Through Holes When Needed; 3-Flat Shank Stops Bit From Slipping In The Drill'S Chuck; 3/8 IN Bellhanger Bit Comes In 12 IN, 18 IN And 24 IN Lengths |
| Versatile - provides a pull through hole in the tip for easy installation of small wire systems |
| High speed drilling - features an aggressive tip geometry and coated flutes for fast cutting and debris removal |
| Reduced slipping - 3-flat Secure Grip™ shank holds the bit firmly in the chuck |
| Extra length for extra reach |
| Pull the wire back through the hole by simply attaching a line or the wire to the bit |
| Wire pulling hole enables wire to be attached to the bit and pulled through holes when needed |
| A small hole at the tip of the bit enables wire to be attached to the accessory and pulled through holes when installing wiring systems |
| Cw spiral angle |
| Round shanks with flats are ground flat on three sides for increased chuck grip, reducing slippage and help centering the drill in the chuck |
| They are used with portable drills and drill presses on ferrous and non-ferrous materials |
| High speed steel (HSS) provides good wear resistance and can be used in general purpose applications on both ferrous and non-ferrous materials |
| Bright provides a smooth, polished finish on the tool |
| It increases chip flow in softer materials such as aluminum wood and plastic |
| Aggressive tip geometry provides faster cutting, coated flutes for fast chip removal |
| 3-flat shank stops bit from slipping in the drill's chuck |