or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
MilbankĀ®
MilbankĀ® A7518 Meter Socket Hub, 2-1/2 in NPT, For Use With Small RL Opening Meter Socket, Aluminum, Painted
Custom_Product_Images_Illustration
MilbankĀ®
MilbankĀ® A7518 Meter Socket Hub, 2-1/2 in NPT, For Use With Small RL Opening Meter Socket, Aluminum, Painted
SKU29285
MFGR #A7518
Your Cost: $16.05/ea
List: MilbankĀ® Meter Socket Hub, 2-1/2 in NPT, Threaded Mount, For Use With: Small RL Opening Meter Socket, Aluminum, Painted, 3.29 in L x 3.29 in W x 1.438 in H
MilbankĀ® Meter Socket Hub, 2-1/2 in NPT, Threaded Mount, For Use With: Small RL Opening Meter Socket, Aluminum, Painted, 3.29 in L x 3.29 in W x 1.438 in H
Application Metering Accessory ARRA Compliant C Brand MilbankĀ® Buy American Compliant C Catalog Number A7518 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Painted Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908085 Height 1.44 in Length 3.29 in Length [Metric] 8.3566 cm Manufacturer Milbank Manufacturing Material Aluminum Mounting Type Threaded Standard UL LISTED Standards RoHS Compliant, UL Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Suitable For Use With Small RL Opening Meter Socket Type Small Meter Socket Hub UNSPSC 27112822 UPC 11 78457211044 UPC 12 78457211044 Metering Accessory Includes 4 Hub Screws
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Metering Accessory |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | MilbankĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A7518 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Painted |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908085 |
| Height | 1.44 in |
| Length | 3.29 in |
| Length [Metric] | 8.3566 cm |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Threaded |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | RoHS Compliant, UL Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Suitable For Use With | Small RL Opening Meter Socket |
| Type | Small Meter Socket Hub |
| UNSPSC | 27112822 |
| UPC 11 | 78457211044 |
| UPC 12 | 78457211044 |
| Metering Accessory |
| Includes 4 Hub Screws |