or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics SPN38 SPN Insulated Cable Clamp With Neoprene Cushion, 3/8 in Cable, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics SPN38 SPN Insulated Cable Clamp With Neoprene Cushion, 3/8 in Cable, Steel
SKU568644
MFGR #SPN38
Your Cost: $3.4404/c($344.04 / c)
List: Metallic's Cable Clamp, Insulated, Series: SPN, 3/8 in Cable, Steel, Electroplated
Metallic's Cable Clamp, Insulated, Series: SPN, 3/8 in Cable, Steel, Electroplated
Catalog Number SPN38 Color Silver, Black Construction Neoprene Cushion Type Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Material Steel Alternate Catalog Number 51175 Application Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Size 0.375 in Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Electro-Plated Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Insulation Neoprene Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable Y Series SPN Specifications 3/16 in Mounting Screw Dia, Silver, Black Color Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant UNSPSC 39121705 UPC 11 63972051175 UPC 12 639720511758 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | SPN38 |
| Color | Silver, Black |
| Construction | Neoprene Cushion |
| Type | Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Alternate Catalog Number | 51175 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Size | 0.375 in |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Electro-Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Insulation | Neoprene |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Series | SPN |
| Specifications | 3/16 in Mounting Screw Dia, Silver, Black Color |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| UNSPSC | 39121705 |
| UPC 11 | 63972051175 |
| UPC 12 | 639720511758 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |