or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics
Metallics SPN34 SPN Insulated Cable Clamp With Neoprene Cushion, 3/4 in Cable, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics
Metallics SPN34 SPN Insulated Cable Clamp With Neoprene Cushion, 3/4 in Cable, Steel
SKU598826
MFGR #SPN34
Your Cost: $3.7086/ea($370.86 / c)
List: Metallic's Cable Clamp, Insulated, Series: SPN, 3/4 in Cable, Steel, Electroplated
Metallic's Cable Clamp, Insulated, Series: SPN, 3/4 in Cable, Steel, Electroplated
Catalog Number SPN34 Color Silver, Black Construction Neoprene Cushion Type Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Material Steel Alternate Catalog Number 51190 Application Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Size 0.75 in Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Electro-Plated Gross Weight Per Pack 0.4300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Insulation Neoprene Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable Y Series SPN Specifications 1/4 in Mounting Screw Dia, Silver, Black Color Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant UNSPSC 39121705 UPC 11 63972051190 UPC 12 639720511901 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries Features: Steel Clamps are Electroplated for Corrosion Resistance, Silver with Black Neoprene, Mounts to Steel, Wood or Concrete, Reusable For corrosion resistance, silver with black neoprene, mounts to steel, wood or concrete, reusable Steel clamps are electroplated for corrosion resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | SPN34 |
| Color | Silver, Black |
| Construction | Neoprene Cushion |
| Type | Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Alternate Catalog Number | 51190 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Size | 0.75 in |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Electro-Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.4300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Insulation | Neoprene |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Series | SPN |
| Specifications | 1/4 in Mounting Screw Dia, Silver, Black Color |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| UNSPSC | 39121705 |
| UPC 11 | 63972051190 |
| UPC 12 | 639720511901 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |
| Features: Steel Clamps are Electroplated for Corrosion Resistance, Silver with Black Neoprene, Mounts to Steel, Wood or Concrete, Reusable |
| For corrosion resistance, silver with black neoprene, mounts to steel, wood or concrete, reusable |
| Steel clamps are electroplated for corrosion resistance |