or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics SPN12 SPN Insulated Cable Clamp With Neoprene Cushion, 1/2 in Cable, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics SPN12 SPN Insulated Cable Clamp With Neoprene Cushion, 1/2 in Cable, Steel
SKU406057
MFGR #SPN12
Your Cost: $3.5439/c($354.39 / c)
List: Metallic's Cable Clamp, Insulated, Series: SPN, 1/2 in Cable, Steel, Electroplated
Metallic's Cable Clamp, Insulated, Series: SPN, 1/2 in Cable, Steel, Electroplated
Catalog Number SPN12 Color Silver, Black Construction Neoprene Cushion Type Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Material Steel Alternate Catalog Number 51180 Application Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Size 0.5 in Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Electro-Plated Gross Weight Per Pack 0.3300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Insulation Neoprene Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable Y Series SPN Specifications 3/16 in Mounting Screw Dia, Silver, Black Color Standards ARRA Compliant|Buy American Act Compliant UNSPSC 39121705 UPC 11 63972051180 UPC 12 639720511802 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | SPN12 |
| Color | Silver, Black |
| Construction | Neoprene Cushion |
| Type | Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Alternate Catalog Number | 51180 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Size | 0.5 in |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Electro-Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.3300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Insulation | Neoprene |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Series | SPN |
| Specifications | 3/16 in Mounting Screw Dia, Silver, Black Color |
| Standards | ARRA Compliant|Buy American Act Compliant |
| UNSPSC | 39121705 |
| UPC 11 | 63972051180 |
| UPC 12 | 639720511802 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |