or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics SPN1 Cable Clamp, Threaded Mount, Steel
SKU598827
MFGR #SPN1
Your Cost: $7.6315/c($763.15 / c)
List: Metallic's Cable Clamp, Threaded Mount, Steel, Silver/Black
Metallic's Cable Clamp, Threaded Mount, Steel, Silver/Black
Catalog Number SPN1 Color Silver, Black Construction Neoprene Cushion Type Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Material Steel Alternate Catalog Number 51200 Application Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Size 1 in Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Silver/Black Gross Weight Per Pack 0.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Insulation Neoprene Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable Y UNSPSC 39121705 UPC 11 63972051200 UPC 12 639720512007 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | SPN1 |
| Color | Silver, Black |
| Construction | Neoprene Cushion |
| Type | Neoprene Wrapped Steel Cable Clamp |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Alternate Catalog Number | 51200 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Size | 1 in |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Silver/Black |
| Gross Weight Per Pack | 0.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Insulation | Neoprene |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121705 |
| UPC 11 | 63972051200 |
| UPC 12 | 639720512007 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |