or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics 000P3X Insert Bit, #3 Phillips® Point, 1 in OAL, Steel, Bright
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics 000P3X Insert Bit, #3 Phillips® Point, 1 in OAL, Steel, Bright
SKUPDW~91387
MFGR #000P3X
Your Cost: $5.2998/c
List: We know the fastener market and have been serving it proudly since 1959. we stand out from our competitors because only Metallics can say we have the ability to manufacture exclusive, unique fasteners through our affiliate, Avanti screw, Inc. this ability to manufacture coupled with our strategically placed location in Bristol, CT, along with the highest fill rates in America.
We know the fastener market and have been serving it proudly since 1959. we stand out from our competitors because only Metallics can say we have the ability to manufacture exclusive, unique fasteners through our affiliate, Avanti screw, Inc. this ability to manufacture coupled with our strategically placed location in Bristol, CT, along with the highest fill rates in America.
Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 000P3X Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Length 3.75 in Material Steel Number Of Pieces 10 Shank Shape Hex Shank Size 1/4 in Sub Brand power bit Tip Type Phillips Type Phillips Insert Bit UNSPSC 27112814 UPC 11 63972025080 UPC 12 639720250800 Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Overall Length 1 in Alternate Catalog Number 25080 Blade Finish Bright Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length [Metric] 9.5250 cm Returnable Y Width 2.75 in Width [Metric] 6.9850 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 000P3X |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Length | 3.75 in |
| Material | Steel |
| Number Of Pieces | 10 |
| Shank Shape | Hex |
| Shank Size | 1/4 in |
| Sub Brand | power bit |
| Tip Type | Phillips |
| Type | Phillips Insert Bit |
| UNSPSC | 27112814 |
| UPC 11 | 63972025080 |
| UPC 12 | 639720250800 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Overall Length | 1 in |
| Alternate Catalog Number | 25080 |
| Blade Finish | Bright |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length [Metric] | 9.5250 cm |
| Returnable | Y |
| Width | 2.75 in |
| Width [Metric] | 6.9850 cm |