or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics
Metallics ALSD Acoustical Lag and Drill Screw Driver, 2-3/16 in OAL, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics
Metallics ALSD Acoustical Lag and Drill Screw Driver, 2-3/16 in OAL, Steel
SKU512818
MFGR #ALSD
Your Cost: $21.90/ea
List: Metallic's Acoustical Lag and Drill Screw Driver, 2-3/16 in Overall Length, 7/16 in Body Dia, Steel, Bright
Metallic's Acoustical Lag and Drill Screw Driver, 2-3/16 in Overall Length, 7/16 in Body Dia, Steel, Bright
Catalog Number ALSD Country of Origin MUL Finish Bright Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Overall Length 2-3/16 in Type Acoustical Lag & Drill Screw Driver UNSPSC 31162101 UPC 11 63972022050 UPC 12 639720220506 Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Material Steel Alternate Catalog Number 22050 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Buy American Compliant N Currency USD Diameter 7/16 in EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.61 in Height [Metric] 15.4940 mm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Returnable Y Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Catalog Number | ALSD |
| Country of Origin | MUL |
| Finish | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Overall Length | 2-3/16 in |
| Type | Acoustical Lag & Drill Screw Driver |
| UNSPSC | 31162101 |
| UPC 11 | 63972022050 |
| UPC 12 | 639720220506 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Alternate Catalog Number | 22050 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Currency | USD |
| Diameter | 7/16 in |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.61 in |
| Height [Metric] | 15.4940 mm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Returnable | Y |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |