or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics 1213CT Replacement Tap-Plug, 27/64 in, Carbon Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics 1213CT Replacement Tap-Plug, 27/64 in, Carbon Steel
SKU11782
MFGR #1213CT
Your Cost: $22.21/c
List: Metallics Replacement Tap-Plug, 27/64 in, Carbon Steel, 1/2-13 Thread Length
Metallics Replacement Tap-Plug, 27/64 in, Carbon Steel, 1/2-13 Thread Length
Alternate Catalog Number 24940 Catalog Number 1213CT Country of Origin MUL Gross Weight Per Pack 0.4600 lb Measurement System Imperial Standards CE Marked, cRUus Listed, UL E194577 Thread Standard UNF Type Drill Tap UNSPSC 23241615 UPC 11 63972024940 UPC 12 639720249408 Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Material Carbon Steel Thread Size 1/2-13 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Buy American Compliant N Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.42 in Height [Metric] 10.6680 mm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Returnable Y Style Plug Style Thread Type 1213 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 24940 |
| Catalog Number | 1213CT |
| Country of Origin | MUL |
| Gross Weight Per Pack | 0.4600 lb |
| Measurement System | Imperial |
| Standards | CE Marked, cRUus Listed, UL E194577 |
| Thread Standard | UNF |
| Type | Drill Tap |
| UNSPSC | 23241615 |
| UPC 11 | 63972024940 |
| UPC 12 | 639720249408 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Carbon Steel |
| Thread Size | 1/2-13 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.42 in |
| Height [Metric] | 10.6680 mm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Returnable | Y |
| Style | Plug Style |
| Thread Type | 1213 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |