or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics TGW9151 Self-Drilling Wood Screw With Bonded Washer, #9-15 Thread Dia, 1 in OAL, Hex, Steel, Climaseal®
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics TGW9151 Self-Drilling Wood Screw With Bonded Washer, #9-15 Thread Dia, 1 in OAL, Hex, Steel, Climaseal®
SKU173001
MFGR #TGW9151
Your Cost: $24.24/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 25735 Application Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries ARRA Compliant C Brand Metallics Buy American Compliant C Catalog Number TGW9151 Color Gray Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #9-15 Drive Size 1/4 in Drive Type Hex EU RoHS Indicator U Finish Climaseal® Gross Weight Per Pack 0.4300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Head Size 1/4 in W Head Type Hex Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Metal Overall Length 1 in Point Type Gimlet Returnable Y Size 1/4 in Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Metal to Wood Screw UNSPSC 31161506 UPC 11 63972025735 UPC 12 639720257359 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 25735 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TGW9151 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #9-15 |
| Drive Size | 1/4 in |
| Drive Type | Hex |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Climaseal® |
| Gross Weight Per Pack | 0.4300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Size | 1/4 in W |
| Head Type | Hex |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Metal |
| Overall Length | 1 in |
| Point Type | Gimlet |
| Returnable | Y |
| Size | 1/4 in |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Metal to Wood Screw |
| UNSPSC | 31161506 |
| UPC 11 | 63972025735 |
| UPC 12 | 639720257359 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |