or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JFWP42 #12 x 2 Wood Screw, Flat Head Phillips, Steel Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JFWP42 #12 x 2 Wood Screw, Flat Head Phillips, Steel Zinc (100 pieces per jar)
SKU669268
MFGR #JFWP42
Your Cost: $24.23/c
List: M-TAL JFWP42 12X2 FH PHIL WD SCREW
M-TAL JFWP42 12X2 FH PHIL WD SCREW
Alternate Catalog Number 80385 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JFWP42 Country of Origin MUL Currency USD Drive Type Phillips EU RoHS Indicator Y Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 1.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.66 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Flat Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Wood Screw UNSPSC 31161508 UPC 11 63972080385 UPC 12 639720803853 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80385 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JFWP42 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Drive Type | Phillips |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Flat |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Wood Screw |
| UNSPSC | 31161508 |
| UPC 11 | 63972080385 |
| UPC 12 | 639720803853 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |