or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JFWP23 8 x 2-1/2 Flat Hd Phil
SKU669259
MFGR #JFWP23
Your Cost: $21.83/c
List: Wood Screw, Steel material, #8 Size, 2-1/2 in. length, Flat head, Zinc Plated finish, Phillips drive type, 100 per pack
Wood Screw, Steel material, #8 Size, 2-1/2 in. length, Flat head, Zinc Plated finish, Phillips drive type, 100 per pack
Alternate Catalog Number 84623 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JFWP23 Country of Origin MUL Currency USD Drive Type Phillips EU RoHS Indicator Y Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 1.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Flat Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Wood Screw UNSPSC 31161508 UPC 11 63972084623 UPC 12 639720846232 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 84623 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JFWP23 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Drive Type | Phillips |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Flat |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Wood Screw |
| UNSPSC | 31161508 |
| UPC 11 | 63972084623 |
| UPC 12 | 639720846232 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |