or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics
Metallics JTSF28 #10 x 1 Tapping Screw, Flat Head Phillips Drive Steel Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics
Metallics JTSF28 #10 x 1 Tapping Screw, Flat Head Phillips Drive Steel Zinc (100 pieces per jar)
SKU154950
MFGR #JTSF28
Your Cost: $10.15/jr
List: Metallic's and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallic's and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80234 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JTSF28 Color Silver Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #10-12 Drive Type Phillips EU RoHS Indicator Y Finish Zink Chromate Gross Weight Per Pack 0.6100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.28 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Flat Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Measurement System Imperial Overall Length 1 in Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Thread Type UNC Type Tapping Screw UNSPSC 31161506 UPC 11 63972080234 UPC 12 639720802344 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80234 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JTSF28 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #10-12 |
| Drive Type | Phillips |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zink Chromate |
| Gross Weight Per Pack | 0.6100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Flat |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 1 in |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Type | UNC |
| Type | Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161506 |
| UPC 11 | 63972080234 |
| UPC 12 | 639720802344 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |