or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JTS25 #10 x 1/2 Combination Tapping Screw Phillips®/Slotted Drive Pan Head Steel Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JTS25 #10 x 1/2 Combination Tapping Screw Phillips®/Slotted Drive Pan Head Steel Zinc (100 pieces per jar)
SKU154952
MFGR #JTS25
Your Cost: $6.69/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80181 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JTS25 Color Silver Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #10-12 Drive Size #2 Drive Type Slotted/Phillips EU RoHS Indicator Y Finish Zink Chromate Gross Weight Per Pack 0.4900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.22 Gross Weight UOM Metric kg Head Style Pan Head Type Pan Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Overall Length 1/2 in Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Thread Type UNC Type Combo Tapping Screw UNSPSC 31161506 UPC 11 63972080181 UPC 12 639720801811 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80181 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JTS25 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #10-12 |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Slotted/Phillips |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zink Chromate |
| Gross Weight Per Pack | 0.4900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Style | Pan |
| Head Type | Pan |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1/2 in |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thread Type | UNC |
| Type | Combo Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161506 |
| UPC 11 | 63972080181 |
| UPC 12 | 639720801811 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |