or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JDS182SS Self-Piercing Sheet Metal Screw, #10, 1 in L, Hex Drive, Hex Head, 1 in L, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JDS182SS Self-Piercing Sheet Metal Screw, #10, 1 in L, Hex Drive, Hex Head, 1 in L, Stainless Steel
SKU730895
MFGR #JDS182SS
Your Cost: $32.50/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 92782 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JDS182SS Color Silver Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #10 Drive Size 5/16 in EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.52 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Returnable Y Size #10 Thread Type UNC Type Self Piercing UNSPSC 31161506 UPC 11 63972092782 UPC 12 639720927825 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Drive Type Slotted Head Type Hex Material Stainless Steel Overall Length 1 in Point Type Self-Piercing Grade 18-8 Standards RoHS Compliant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 92782 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDS182SS |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #10 |
| Drive Size | 5/16 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Returnable | Y |
| Size | #10 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Self Piercing |
| UNSPSC | 31161506 |
| UPC 11 | 63972092782 |
| UPC 12 | 639720927825 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Drive Type | Slotted |
| Head Type | Hex |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 1 in |
| Point Type | Self-Piercing |
| Grade | 18-8 |
| Standards | RoHS Compliant |