or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JDS153 #8 x 3/4 Tapping Screw, Indented Hex Head Slotted, 1/4 Head, Steel Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JDS153 #8 x 3/4 Tapping Screw, Indented Hex Head Slotted, 1/4 Head, Steel Zinc (100 pieces per jar)
SKUPDW~1187399
MFGR #JDS153
Your Cost: $0.2098/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80284 Application Light Metal Assembly such as Electrical Outlets, Framing and Various Other Sheet Metal ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JDS153 Color Silver Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #8-15 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Returnable Y Thread Type UNC Type Self Piercing UNSPSC 31161506 UPC 11 63972080284 UPC 12 639720802849 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Drive Type Slotted Finish Zink Chromate Head Type Hex Material Steel Measurement System Imperial Overall Length 3/4 in Point Type Self-Piercing Standards RoHS Compliant
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80284 |
| Application | Light Metal Assembly such as Electrical Outlets, Framing and Various Other Sheet Metal |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDS153 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #8-15 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Returnable | Y |
| Thread Type | UNC |
| Type | Self Piercing |
| UNSPSC | 31161506 |
| UPC 11 | 63972080284 |
| UPC 12 | 639720802849 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Drive Type | Slotted |
| Finish | Zink Chromate |
| Head Type | Hex |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 3/4 in |
| Point Type | Self-Piercing |
| Standards | RoHS Compliant |