or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics
Metallics JBLS32 1/2 x 4 Hex Lag Bolt Steel Zinc (25 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics
Metallics JBLS32 1/2 x 4 Hex Lag Bolt Steel Zinc (25 pieces per jar)
SKU942151
MFGR #JBLS32
Your Cost: $79.02/jr
List: M-TAL JBLS32 1/2X4 HEX LAG BOLT
M-TAL JBLS32 1/2X4 HEX LAG BOLT
Alternate Catalog Number 82353 Application Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JBLS32 Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Zink Chromate Gross Weight Per Pack 4.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 2.23 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Hexagon Height 7.25 in Height [Metric] 18.4150 cm Length 4.50 in Length [Metric] 11.4300 cm Length Under Head 4 in Manufacturer Metallics Material Steel Measurement System Imperial Returnable Y Size 1/2 in Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Thread Right Hand Thread Type Right Hand Type Hexagon Lag Bolt UNSPSC 31161608 UPC 11 63972082353 UPC 12 639720823530 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 82353 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JBLS32 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zink Chromate |
| Gross Weight Per Pack | 4.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Hexagon |
| Height | 7.25 in |
| Height [Metric] | 18.4150 cm |
| Length | 4.50 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Length Under Head | 4 in |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Returnable | Y |
| Size | 1/2 in |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread | Right Hand |
| Thread Type | Right Hand |
| Type | Hexagon Lag Bolt |
| UNSPSC | 31161608 |
| UPC 11 | 63972082353 |
| UPC 12 | 639720823530 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries |