or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JSE2 1-5/16 x 5/8 Screw Eye, 1/4 inch diameter lag screw thread, 3/4 inch thread length, Domestic Steel Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JSE2 1-5/16 x 5/8 Screw Eye, 1/4 inch diameter lag screw thread, 3/4 inch thread length, Domestic Steel Zinc (100 pieces per jar)
SKU210687
MFGR #JSE2
Your Cost: $44.79/c
List: M-TAL JSE2 1-15/16X5/8 SCREW EYE
M-TAL JSE2 1-15/16X5/8 SCREW EYE
Alternate Catalog Number 80997 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant C Brand Metallics Buy American Compliant C Catalog Number JSE2 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Zink Chromate Gross Weight Per Pack 1.5800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.72 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Eye Height 4.57 in Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Returnable Y Standard DIN 444 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantDIN 444 Stock Status NONSTOCK Thread Length 3/4 in Thread Type Lag Screw Thread Type Eye Screw UNSPSC 31161522 UPC 11 63972080997 UPC 12 639720809978 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80997 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | JSE2 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zink Chromate |
| Gross Weight Per Pack | 1.5800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Eye |
| Height | 4.57 in |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Returnable | Y |
| Standard | DIN 444 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantDIN 444 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Length | 3/4 in |
| Thread Type | Lag Screw Thread |
| Type | Eye Screw |
| UNSPSC | 31161522 |
| UPC 11 | 63972080997 |
| UPC 12 | 639720809978 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |