or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics WDS1M Self-Drilling and Tapping Screw, #8-15, 1/2 in L, Phillips Drive, Wafer Head, Spade Point, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics WDS1M Self-Drilling and Tapping Screw, #8-15, 1/2 in L, Phillips Drive, Wafer Head, Spade Point, Steel
SKU976829
MFGR #WDS1M
Your Cost: $60.07/m
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Application Metal-To-Metal Application, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number WDS1M Color Silver Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #8-15 Drive Phillips Drive Type Phillips® EU RoHS Indicator U Finish Zinc Gross Weight Per Pack 3.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.48 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Wafer Height 5.75 in Length 1/2 in Manufacturer Metallics Material Steel Measurement System Imperial Overall Length 1/2 in Point Type Self Drill Point Stock Status NONSTOCK Thread Type Fine Type Self-Drilling & Tapping Drywall Screw UNSPSC 31161509 UPC 11 63972027084 UPC 12 639720270846 Width 3.50 in Width [Metric] 8.89 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Metal-To-Metal Application, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | WDS1M |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #8-15 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips® |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zinc |
| Gross Weight Per Pack | 3.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Wafer |
| Height | 5.75 in |
| Length | 1/2 in |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 1/2 in |
| Point Type | Self Drill Point |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Type | Fine |
| Type | Self-Drilling & Tapping Drywall Screw |
| UNSPSC | 31161509 |
| UPC 11 | 63972027084 |
| UPC 12 | 639720270846 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.89 cm |