or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JWDS4C #8 x 1-1/4 Drywall Screw, Self Drilling/Tapping, Wafer Head Phillips, Steel Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JWDS4C #8 x 1-1/4 Drywall Screw, Self Drilling/Tapping, Wafer Head Phillips, Steel Zinc (100 pieces per jar)
SKU186162
MFGR #JWDS4C
Your Cost: $10.22/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80416 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JWDS4C Color Silver Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #8-36 Drive Phillips Drive Type Phillips® EU RoHS Indicator U Finish Zinc Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Wafer Height 2.70 in Height [Metric] 6.8580 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Measurement System Imperial Overall Length 1-1/4 in Point Type Self Drill Point Returnable Y Stock Status NONSTOCK Thread Type Fine Type Self-Drilling & Tapping Drywall Screw UNSPSC 31161509 UPC 11 63972080416 UPC 12 639720804164 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80416 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JWDS4C |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #8-36 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips® |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zinc |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Wafer |
| Height | 2.70 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Point Type | Self Drill Point |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Type | Fine |
| Type | Self-Drilling & Tapping Drywall Screw |
| UNSPSC | 31161509 |
| UPC 11 | 63972080416 |
| UPC 12 | 639720804164 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |