or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JWDS1C #8 x 1/2 Drywall Screw, Self Drilling/Tapping, Wafer Head Phillips, Steel Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JWDS1C #8 x 1/2 Drywall Screw, Self Drilling/Tapping, Wafer Head Phillips, Steel Zinc (100 pieces per jar)
SKU156199
MFGR #JWDS1C
Your Cost: $6.11/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80414 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JWDS1C Color Silver Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #8-36 Drive Phillips Drive Type Phillips® EU RoHS Indicator U Finish Zinc Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Head Style Wafer Head Type Wafer Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Overall Length 1/2 in Point Type Self Drill Point Returnable Y Stock Status NONSTOCK Thread Type Fine Type Self-Drilling & Tapping Drywall Screw UNSPSC 31161509 UPC 11 63972080414 UPC 12 639720804140 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80414 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JWDS1C |
| Color | Silver |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #8-36 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips® |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zinc |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Style | Wafer |
| Head Type | Wafer |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1/2 in |
| Point Type | Self Drill Point |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Type | Fine |
| Type | Self-Drilling & Tapping Drywall Screw |
| UNSPSC | 31161509 |
| UPC 11 | 63972080414 |
| UPC 12 | 639720804140 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |