or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JSDS4C #6 x 1-5/8 Drywall Screw, Self Drilling/Tapping, Bugle Head Phillips Steel, Zinc (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JSDS4C #6 x 1-5/8 Drywall Screw, Self Drilling/Tapping, Bugle Head Phillips Steel, Zinc (100 pieces per jar)
SKU256910
MFGR #JSDS4C
Your Cost: $11.55/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80407 Application Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries, Wood, Drywall, Steel and Aluminum Application ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JSDS4C Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #6 Drive Phillips Drive Type Phillips® EU RoHS Indicator U Finish Zinc Gross Weight Per Pack 0.5300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.24 Gross Weight UOM Metric kg Head Style Bugle Head Type Bugle Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Measurement System Imperial Overall Length 1-5/8 in Point Type Self Drill Point Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Thread Type Fine Type Self-Drilling & Tapping Drywall Screw UNSPSC 31161509 UPC 11 63972080407 UPC 12 639720804072 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80407 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating, Air Conditioning Industries, Wood, Drywall, Steel and Aluminum Application |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JSDS4C |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #6 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips® |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zinc |
| Gross Weight Per Pack | 0.5300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Style | Bugle |
| Head Type | Bugle |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 1-5/8 in |
| Point Type | Self Drill Point |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thread Type | Fine |
| Type | Self-Drilling & Tapping Drywall Screw |
| UNSPSC | 31161509 |
| UPC 11 | 63972080407 |
| UPC 12 | 639720804072 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |