or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JPDW1C #6 x 7/16 Framing Screws, Sharp Point Self-Piercing, Pan Head Phillips, Steel Black Phosphate (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JPDW1C #6 x 7/16 Framing Screws, Sharp Point Self-Piercing, Pan Head Phillips, Steel Black Phosphate (100 pieces per jar)
SKU156195
MFGR #JPDW1C
Your Cost: $7.94/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80401 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JPDW1C Color Black Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #6 Drive Phillips Drive Type Phillips® EU RoHS Indicator U Finish phosphate Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Pan Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Overall Length 7/16 IN Point Type Sharp Point Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Self-Piercing UNSPSC 31161509 UPC 11 63972080401 UPC 12 639720804010 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80401 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JPDW1C |
| Color | Black |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #6 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips® |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | phosphate |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Pan |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Overall Length | 7/16 IN |
| Point Type | Sharp Point |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Self-Piercing |
| UNSPSC | 31161509 |
| UPC 11 | 63972080401 |
| UPC 12 | 639720804010 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |