or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JDWS5C #6 x 2 Drywall Screw, Fine Thread, Bugle Head Phillips, Steel Black Phosphate (100 pieces per jar)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JDWS5C #6 x 2 Drywall Screw, Fine Thread, Bugle Head Phillips, Steel Black Phosphate (100 pieces per jar)
SKU156190
MFGR #JDWS5C
Your Cost: $10.36/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 80390 Application Hardwood, Light Gauge Steel and Light Gauge Aluminum ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JDWS5C Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #6 Drive Phillips Drive Type Phillips® EU RoHS Indicator Y Finish phosphate Gross Weight Per Pack 0.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Bugle Height 2.70 in Height [Metric] 6.8580 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Measurement System Imperial Overall Length 2 in Point Size #2 Point Type Sharp Point Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Thread Type Fine Type Self-Piercing UNSPSC 31161509 UPC 11 63972080390 UPC 12 639720803907 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 80390 |
| Application | Hardwood, Light Gauge Steel and Light Gauge Aluminum |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDWS5C |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #6 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips® |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | phosphate |
| Gross Weight Per Pack | 0.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Bugle |
| Height | 2.70 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 2 in |
| Point Size | #2 |
| Point Type | Sharp Point |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Type | Fine |
| Type | Self-Piercing |
| UNSPSC | 31161509 |
| UPC 11 | 63972080390 |
| UPC 12 | 639720803907 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |