or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics JDWC3C 6 x 1-1/4 Phil Bugle Hd Drywall Screw Coarse Thread Black Phos (1=100)
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics JDWC3C 6 x 1-1/4 Phil Bugle Hd Drywall Screw Coarse Thread Black Phos (1=100)
SKU935470
MFGR #JDWC3C
Your Cost: $7.39/c
List: Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Metallics and Avanti Screw, Inc., prime American manufacturers of fastener products, have always worked to present the latest in fastener technology to our distributors and their contractors/users. Hex Washer Head fasteners have historically only offered three drives-the hex, Phillips and the slot. In 1999, we introduced "The QuaDrive" square, hex, slotted and Phillips, in fourteen of the most popular sizes of sheet metal screws.
Alternate Catalog Number 90503 Application Wood to Wood, Drywall to Wood and Cabinet Installations, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Brand Metallics Buy American Compliant N Catalog Number JDWC3C Color Black Country of Origin MUL Currency USD Diameter ~ Thread Size #6 Drive Phillips Drive Type Phillips® EU RoHS Indicator U Finish phosphate Gross Weight Per Pack 0.4300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Head Type Bugle Height 2.15 in Height [Metric] 5.4610 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Metallics Material Steel Measurement System Imperial Overall Length 1-1/4 in Point Type Sharp Point Returnable Y Stock Status NONSTOCK Thread Type Coarse Type Self-Piercing UNSPSC 31161509 UPC 11 63972090503 UPC 12 639720905038 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 90503 |
| Application | Wood to Wood, Drywall to Wood and Cabinet Installations, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Metallics |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDWC3C |
| Color | Black |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Diameter ~ Thread Size | #6 |
| Drive | Phillips |
| Drive Type | Phillips® |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | phosphate |
| Gross Weight Per Pack | 0.4300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Type | Bugle |
| Height | 2.15 in |
| Height [Metric] | 5.4610 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Metallics |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Point Type | Sharp Point |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Self-Piercing |
| UNSPSC | 31161509 |
| UPC 11 | 63972090503 |
| UPC 12 | 639720905038 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |