or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics QCSH20 1/4 x 1-3/4 (5/16" Hea
SKU952781
MFGR #QCSH20
Your Cost: $76.72/c
List: SELF TAPPING; HEX, SLOTTED, PHILLIPS, SQUARE HEAD TYPE; 1/4 INCH ANCHOR SIZE; 3/16 INCH DRILL SIZE; 1-3/4 INCH ANCHOR LENGTH; SILVER/SEAL COATED OVER ZINC FINISH; APPLICATION STRUCTURAL CONCRETE, HOLLOW BLOCK, BRICK, MORTAR; WEIGHT 1.78 LB PER JAR
SELF TAPPING; HEX, SLOTTED, PHILLIPS, SQUARE HEAD TYPE; 1/4 INCH ANCHOR SIZE; 3/16 INCH DRILL SIZE; 1-3/4 INCH ANCHOR LENGTH; SILVER/SEAL COATED OVER ZINC FINISH; APPLICATION STRUCTURAL CONCRETE, HOLLOW BLOCK, BRICK, MORTAR; WEIGHT 1.78 LB PER JAR
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number QCSH20 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 1.8600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.84 Gross Weight UOM Metric kg Head Size 5/16 in Head Type Hex Height 4.57 in Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Steel Overall Length 1-3/4 in Size 1/4 in Type Tapping Screw UNSPSC 31161526 UPC 11 63972039149 UPC 12 639720391497 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Alternate Catalog Number 39149 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries Drive Type Quadrive Socket Measurement System Imperial Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | QCSH20 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.8600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.84 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Size | 5/16 in |
| Head Type | Hex |
| Height | 4.57 in |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Size | 1/4 in |
| Type | Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161526 |
| UPC 11 | 63972039149 |
| UPC 12 | 639720391497 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Alternate Catalog Number | 39149 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| Drive Type | Quadrive Socket |
| Measurement System | Imperial |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |