or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics QCSH10 1/4 x 1-1/4 (5/16" Hea
SKU733593
MFGR #QCSH10
Your Cost: $69.04/c
List: Size:1/4 X 1 1/4IN
Size:1/4 X 1 1/4IN
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number QCSH10 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 1.4300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.65 Gross Weight UOM Metric kg Head Size 5/16 in Head Type Hex Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Steel Overall Length 1-1/4 in Size 1/4 in Type Tapping Screw UNSPSC 31161526 UPC 11 63972039148 UPC 12 639720391480 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Alternate Catalog Number 39148 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries Drive Type Quadrive Socket Measurement System Imperial Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | QCSH10 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.4300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Size | 5/16 in |
| Head Type | Hex |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Size | 1/4 in |
| Type | Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161526 |
| UPC 11 | 63972039148 |
| UPC 12 | 639720391480 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Alternate Catalog Number | 39148 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| Drive Type | Quadrive Socket |
| Measurement System | Imperial |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |