or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics CSH3F Concrete Screw, 3/16 in, 2-1/4 in OAL, Hex Head, Steel, Zylon
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics CSH3F Concrete Screw, 3/16 in, 2-1/4 in OAL, Hex Head, Steel, Zylon
SKU532052
MFGR #CSH3F
Your Cost: $0.3775/c($37.75 / c)
List: In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CSH3F Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Zylon Gross Weight Per Pack 1.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.60 Gross Weight UOM Metric kg Head Color Blue Head Size 1/4 in W Head Type Hex Height 4.57 in Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Steel Overall Length 2-1/4 in Type Tapping Screw UNSPSC 31161526 UPC 11 63972087103 UPC 12 639720871036 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Alternate Catalog Number 87103 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries Color Blue Drive Type Slotted Measurement System Imperial Returnable Y Standards RoHS Compliant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CSH3F |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zylon |
| Gross Weight Per Pack | 1.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Color | Blue |
| Head Size | 1/4 in W |
| Head Type | Hex |
| Height | 4.57 in |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| Type | Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161526 |
| UPC 11 | 63972087103 |
| UPC 12 | 639720871036 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Alternate Catalog Number | 87103 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| Color | Blue |
| Drive Type | Slotted |
| Measurement System | Imperial |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |