or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics CSH1F Concrete Screw, 3/16 in, 1-1/4 in OAL, Hex Head, Steel, Zylon
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics CSH1F Concrete Screw, 3/16 in, 1-1/4 in OAL, Hex Head, Steel, Zylon
SKU494727
MFGR #CSH1F
Your Cost: $0.2336/c($23.36 / c)
List: In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CSH1F Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Zylon Gross Weight Per Pack 0.8300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.38 Gross Weight UOM Metric kg Head Color Blue Head Type Hex Height 2.70 in Height [Metric] 6.8580 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Steel Thread Type High-Low Type Tapping Screw UNSPSC 31161526 UPC 11 63972087101 UPC 12 639720871012 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Alternate Catalog Number 87101 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries Returnable Y Standards RoHS Compliant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CSH1F |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zylon |
| Gross Weight Per Pack | 0.8300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Color | Blue |
| Head Type | Hex |
| Height | 2.70 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Steel |
| Thread Type | High-Low |
| Type | Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161526 |
| UPC 11 | 63972087101 |
| UPC 12 | 639720871012 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Alternate Catalog Number | 87101 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |