or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics CSH10SS Concrete Screw, 1/4 in Dia x 1-1/4 in OAL, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics CSH10SS Concrete Screw, 1/4 in Dia x 1-1/4 in OAL, Stainless Steel
SKU597199
MFGR #CSH10SS
Your Cost: $1.9666/c($196.66 / c)
List: In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CSH10SS Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Zylon Gross Weight Per Pack 1.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.63 Gross Weight UOM Metric kg Head Color Blue Head Type Hex Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Stainless Steel Overall Length 1-1/4 in Size 1/4 in Type Tapping Screw UNSPSC 31161526 UPC 11 63972090260 UPC 12 639720902600 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Alternate Catalog Number 90260 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries Color Blue Drive Type Hex/Slotted Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSH10SS |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zylon |
| Gross Weight Per Pack | 1.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Color | Blue |
| Head Type | Hex |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Size | 1/4 in |
| Type | Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161526 |
| UPC 11 | 63972090260 |
| UPC 12 | 639720902600 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Alternate Catalog Number | 90260 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| Color | Blue |
| Drive Type | Hex/Slotted |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |