or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics CSH10F Concrete Screw, 1/4 in, 1-1/4 in OAL, Hex Head, Steel, Zylon
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics CSH10F Concrete Screw, 1/4 in, 1-1/4 in OAL, Hex Head, Steel, Zylon
SKU478080
MFGR #CSH10F
Your Cost: $0.2526/c($25.26 / c)
List: In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
In light of the current economic conditions, Metallics recognizes the need to offer two concrete screw anchor alternatives. Our American made silver QuaDrive Screw Anchor and a foreign import Blue Concrete Screw Anchor.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CSH10F Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Zylon Gross Weight Per Pack 1.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.58 Gross Weight UOM Metric kg Head Color Blue Head Type Hex Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Steel Overall Length 1-1/4 in Size 1/4 in Type Tapping Screw UNSPSC 31161526 UPC 11 63972087110 UPC 12 639720871104 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Alternate Catalog Number 87110 Application Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries Color Blue Drive Type Slotted Measurement System Imperial Returnable Y Standards RoHS Compliant
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CSH10F |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Zylon |
| Gross Weight Per Pack | 1.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Head Color | Blue |
| Head Type | Hex |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Size | 1/4 in |
| Type | Tapping Screw |
| UNSPSC | 31161526 |
| UPC 11 | 63972087110 |
| UPC 12 | 639720871104 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Alternate Catalog Number | 87110 |
| Application | Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| Color | Blue |
| Drive Type | Slotted |
| Measurement System | Imperial |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |