Lithonia Lighting® 65BEMWLED27K90CRIM6 65BEMW Dimmable Round Retrofit LED Module, Static LED Lamp, 120 VAC, Aluminum Housing
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1026999
MFGR #65BEMWLED27K90CRIM6
The E Series LED Recessed Module gives you optimized value and performance you can trust. E Series combines dependable performance and low cost with the virtually maintenance-free, energy saving benefits of 35000 hr life LED. Ideal for both retrofitting and new construction in a variety of residential and light commercial settings such as multifamily residences, retail shops and offices. The 65BE E Series model fits both 5 and 6 in recessed can-style housings using the adjustable torsion springs and can replace a 65 W incandescent lamp. E series is dimmable, wet location listed and Energy Star certified.
Amperage Rating
0.11 A
Average Life
35000 hr
Catalog Number
65BEMWLED27K90CRIM6
Color Rendering Index [CRI]
90
Color Temperature
2700 K
Country of Origin
CN
Dimensions
8-3/4 in L x 3-1/2 in W x 8-3/4 in H
Gross Weight Per Pack
1.0600 lb
Lamp Wattage
11 W
Lens Type
Acrylic Glass
Lumens
640 Lumens
Mounting Type
Ceiling
Recessed Trim Type
Baffle
Series
65BEMW
Standards
Type
Dimmable Round
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Lithonia Lighting®
Manufacturer
Acuity Brands
Fixture Wattage
12 W
Housing Material
Aluminum
Lamp Type
Static LED
Voltage Rating
120 VAC