Leviton® 3100MI6W Non-Fused Watertight Pin and Sleeve Mechanical Interlock, 240 VAC, 100 A, 2 Poles, 3 Wires
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
SKU1288416
MFGR #3100MI6W
Leviton®, 3100MI6W, Pin and Sleeve Mechanical Interlock, Non-Fused Watertight, 240 VAC, 100 A, 15 hp Power, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 3R/4X/12K/IP67/IP69K Enclosure, Valox® 357, Blue, 18.54 in H x 9.37 in W x 9.8 in D Dimensions
Actuator
Cam Lever
Application
Industrial Applications
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
3100MI6W
Contact Rating
240 V;100 AMP
Country of Origin
CZ
Currency
Environmental Conditions
Flammability (0.6 V-0)
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
13.00
Gross Volume per Pack Metric
0.37
Gross Weight Per Pack
10.2000 lb
Gross Weight per Pack Metric
4.63
Gross Weight UOM Metric
kg
Hazard Class
N
Height
7.0630 in
Height [Metric]
26.0350 cm
Length
19.2500 in
Length [Metric]
48.8950 cm
Number Of Poles
2
Operating Temperature
-40 to +60 DEG C
Replaced Catalog Number
3100MI6WLEV
Size
9.37 W x 18.54 H x 9.80 D in
Standard
Type
Pin & Sleeve Non Fused Mechanical Interlock
Width
7.06 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Leviton®
Manufacturer
Leviton Manufacturing Co., Inc.
Amperage Rating
100 A
Voltage Rating
240 VAC