or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 85613 Electronic Screwdriver Set, Imperial, 4 Pieces, Insulated: No, Steel, Chrome Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 85613 Electronic Screwdriver Set, Imperial, 4 Pieces, Insulated: No, Steel, Chrome Plated
SKU1094663
MFGR #85613
Your Cost: $36.04/ea
List: Klein® Screwdriver Set, Electronic, Measurement System: Imperial, 4 Piece, Cushion Grip Handle, Screwdriver Types Included: Phillips®/Slotted, Insulated: No, 2 to 4 in L Round Shank, Steel, Chrome Plated, Black Handle
Klein® Screwdriver Set, Electronic, Measurement System: Imperial, 4 Piece, Cushion Grip Handle, Screwdriver Types Included: Phillips®/Slotted, Insulated: No, 2 to 4 in L Round Shank, Steel, Chrome Plated, Black Handle
Catalog Number 85613 Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Handle Type Cushion Grip Number Of Pieces 4 Specifications 2 to 4 in L Round Shank Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 27111728 UPC 11 09264485426 UPC 12 092644854262 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Insulated No Material Steel Measurement System Imperial Screwdriver Types Included Philips®/Slotted Application Electronics ARRA Compliant U Buy American Compliant U Color Black Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Polished Chrome Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Black Harmonization Tariff Schedule Code 8205400000 Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Shank Length 2" to 4" (5.1 to 10.2 cm) Standard — Type Precision
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 85613 |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Number Of Pieces | 4 |
| Specifications | 2 to 4 in L Round Shank |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 27111728 |
| UPC 11 | 09264485426 |
| UPC 12 | 092644854262 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Insulated | No |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Screwdriver Types Included | Philips®/Slotted |
| Application | Electronics |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Color | Black |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Polished Chrome |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Black |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205400000 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Shank Length | 2" to 4" (5.1 to 10.2 cm) |
| Standard | — |
| Type | Precision |