or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 57032 Torque Screwdriver Set, Imperial, 6 Pieces, Aluminum Frame
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 57032 Torque Screwdriver Set, Imperial, 6 Pieces, Aluminum Frame
SKU865198
MFGR #57032
Your Cost: $308.99/ea
List: Klein® Torque Screwdriver Set, Measurement System: Imperial, 6 Piece, Tri-Lobular Handle, Power Drivers, Phillips®, Slotted, Square, Nut Drivers Screwdriver Types Included, Aluminum Frame, Black
Klein® Torque Screwdriver Set, Measurement System: Imperial, 6 Piece, Tri-Lobular Handle, Power Drivers, Phillips®, Slotted, Square, Nut Drivers Screwdriver Types Included, Aluminum Frame, Black
Catalog Number 57032 Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 1.7100 lb Handle Type Tri-lobe Number Of Pieces 6 Standards NIST CertifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 27111739 UPC 11 09264457032 UPC 12 092644570322 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Material Aluminum Frame Measurement System Imperial Screwdriver Types Included Power Drivers/Phillips®/Slotted/Square/Nut Drivers ARRA Compliant U Buy American Compliant U Color Black Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.88 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Black Handle Length 4.2" (10.7 cm) Handle Material Aluminum Harmonization Tariff Schedule Code 8205400000 Height 3.38 in Height [Metric] 8.5725 cm Shank Length 3.1" (7.9 cm) Standard N.I.S.T. Traceable Calibration Certificate; ASME B107.300-2010 Type Torque Screwdriver Set Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 57032 |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 1.7100 lb |
| Handle Type | Tri-lobe |
| Number Of Pieces | 6 |
| Standards | NIST CertifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 27111739 |
| UPC 11 | 09264457032 |
| UPC 12 | 092644570322 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Aluminum Frame |
| Measurement System | Imperial |
| Screwdriver Types Included | Power Drivers/Phillips®/Slotted/Square/Nut Drivers |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Color | Black |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.88 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Black |
| Handle Length | 4.2" (10.7 cm) |
| Handle Material | Aluminum |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205400000 |
| Height | 3.38 in |
| Height [Metric] | 8.5725 cm |
| Shank Length | 3.1" (7.9 cm) |
| Standard | N.I.S.T. Traceable Calibration Certificate; ASME B107.300-2010 |
| Type | Torque Screwdriver Set |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |