or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 32525 Tamperproof Bit Set, 32 Pieces, 1/4 in Drive, Steel, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 32525 Tamperproof Bit Set, 32 Pieces, 1/4 in Drive, Steel, Gray
SKU529858
MFGR #32525
Your Cost: $25.74/ea
List: Klein® Bit Set, Tamperproof, 1/4 in Drive, 32 Piece, Steel, Gray
Klein® Bit Set, Tamperproof, 1/4 in Drive, 32 Piece, Steel, Gray
Application PVC Block is Used for Storing the Bits, Which Can Be Used for a Variety of Applications; The Block Can Be Placed Onto Any Screwdriver for Storage ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 32525 Color Gray Country of Origin TWN Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.4800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207906000 Height 1.88 in Height [Metric] 4.7752 cm Length 6.38 in Length [Metric] 16.1925 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Measurement System Metric Number Of Pieces 32 Point Type Spanner/Tri-Wing®/TORQ-SET® Specifications Non-Insulated Standards ANSI/ASME SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NORMALLY STOCKED Type Magnetic, Tamperproof UNSPSC 27112836 UPC 11 09264432525 UPC 12 092644325250 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | PVC Block is Used for Storing the Bits, Which Can Be Used for a Variety of Applications; The Block Can Be Placed Onto Any Screwdriver for Storage |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 32525 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.4800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207906000 |
| Height | 1.88 in |
| Height [Metric] | 4.7752 cm |
| Length | 6.38 in |
| Length [Metric] | 16.1925 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Measurement System | Metric |
| Number Of Pieces | 32 |
| Point Type | Spanner/Tri-Wing®/TORQ-SET® |
| Specifications | Non-Insulated |
| Standards | ANSI/ASME SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Magnetic, Tamperproof |
| UNSPSC | 27112836 |
| UPC 11 | 09264432525 |
| UPC 12 | 092644325250 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |