or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 630-7/16 Nut Driver, 7/16 in Drive, 7-5/16 in OAL, Hollow Round Shank, Brown
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 630-7/16 Nut Driver, 7/16 in Drive, 7-5/16 in OAL, Hollow Round Shank, Brown
SKU10059
MFGR #630-7/16
Your Cost: $12.35/ea
List: Klein® Nut Driver, Measurement System Imperial, 7/16 in Drive, 7-5/16 in Overall Length, 3 in Shank Length, Hollow Round Shank, Cushion Grip Handle, Steel, Chrome Plated, Brown
Klein® Nut Driver, Measurement System Imperial, 7/16 in Drive, 7-5/16 in Overall Length, 3 in Shank Length, Hollow Round Shank, Cushion Grip Handle, Steel, Chrome Plated, Brown
Application Bolt Applications ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 630-7/16 Country of Origin USA Currency USD ESD~Safe No EU RoHS Indicator U Finish|Coating Chrome Plated Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Black/Yellow Handle Material Rubber Handle Type Cushion Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8205598000 Height 1.38 in Height [Metric] 3.5052 cm Length 10.00 in Length [Metric] 25.4000 cm Magnetic No Magnetic Tip No Manufacturer Klein Tools, Inc Material Alloy Steel Measurement System Imperial Shank Length 3 in Shank Type Hollow/Round Specifications Met ASME Specified Standards ANSI Specified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Cushion-Grip UNSPSC 27111702 UPC 11 09264465006 UPC 12 092644650062
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Bolt Applications |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 630-7/16 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| ESD~Safe | No |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish|Coating | Chrome Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Black/Yellow |
| Handle Material | Rubber |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205598000 |
| Height | 1.38 in |
| Height [Metric] | 3.5052 cm |
| Length | 10.00 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Magnetic | No |
| Magnetic Tip | No |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Shank Length | 3 in |
| Shank Type | Hollow/Round |
| Specifications Met | ASME Specified |
| Standards | ANSI Specified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Cushion-Grip |
| UNSPSC | 27111702 |
| UPC 11 | 09264465006 |
| UPC 12 | 092644650062 |