or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 33524 9-Piece Nut Driver Kit, 3/16 in, Dual Insulated Orange Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 33524 9-Piece Nut Driver Kit, 3/16 in, Dual Insulated Orange Handle
SKU731053
MFGR #KLEIN
Your Cost: $236.89/ea
List: This 9-Piece set features an assortment of popular nut driver sizes. Each are individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards for insulated tools. The highly durable, black nylon case features a zipper closure, custom-fitted tool pockets plus an extra pocket for storage of papers and other items. Made in the USA.
This 9-Piece set features an assortment of popular nut driver sizes. Each are individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards for insulated tools. The highly durable, black nylon case features a zipper closure, custom-fitted tool pockets plus an extra pocket for storage of papers and other items. Made in the USA.
Application Stacked Circuit Boards, Long Bolt Applications ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number KLEIN Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 6.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.77 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Orange Handle Material Plastic Handle Type Dual Insulated/Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8205598000 Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Standard IEC 60900 and ASTM F1505 Standards ASTM F1505IEC 60900PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Type 9-Piece Insulated UNSPSC 27111702 UPC 11 09264433524 UPC 12 092644335242 Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Stacked Circuit Boards, Long Bolt Applications |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | KLEIN |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 6.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Orange |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Dual Insulated/Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205598000 |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Standard | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Standards | ASTM F1505IEC 60900PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 9-Piece Insulated |
| UNSPSC | 27111702 |
| UPC 11 | 09264433524 |
| UPC 12 | 092644335242 |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |