or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® VDV100-801-SEN Dual Cartridge Radial Cable Stripper, 5-19/32 in L, Shearing 5/16 x 1/4 in, Polycarbonate Body
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® VDV100-801-SEN Dual Cartridge Radial Cable Stripper, 5-19/32 in L, Shearing 5/16 x 1/4 in, Polycarbonate Body
SKU506813
MFGR #VDV100-801-SEN
Your Cost: $26.77/ea
List: Klein® Cable Stripper, Dual Cartridge Radial, 5-19/32 in Overall Length, Shearing: 5/16 x 1/4 in, ABS Handle, Polycarbonate Body
Klein® Cable Stripper, Dual Cartridge Radial, 5-19/32 in Overall Length, Shearing: 5/16 x 1/4 in, ABS Handle, Polycarbonate Body
Application Cable Preparation ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number VDV100-801-SEN Country of Origin TWN Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8205598000 Height 1.13 in Height [Metric] 2.8702 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Stock Status NONSTOCK Style Large Loop Finger Type Radial Stripper UNSPSC 43222814 UPC 11 09264458032 UPC 12 092644580321 Width 3.75 in Width [Metric] 9.5250 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Cable Preparation |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | VDV100-801-SEN |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205598000 |
| Height | 1.13 in |
| Height [Metric] | 2.8702 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | Large Loop Finger |
| Type | Radial Stripper |
| UNSPSC | 43222814 |
| UPC 11 | 09264458032 |
| UPC 12 | 092644580321 |
| Width | 3.75 in |
| Width [Metric] | 9.5250 cm |