or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® Klein-Kurve™ 11055 Insulated Wire Stripper/Cutter, 18 to 10 AWG Solid, 20 to 12 AWG Stranded Cable/Wire
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® Klein-Kurve™ 11055 Insulated Wire Stripper/Cutter, 18 to 10 AWG Solid, 20 to 12 AWG Stranded Cable/Wire
SKU48624
MFGR #11055
Your Cost: $21.20/ea
List: Klein® Klein-Kurve™ Wire Stripper/Cutter, Insulated, 18 to 10 AWG Solid, 20 to 12 AWG Stranded, 7-1/8 in Overall Length, Curve/Cushion Grip Handle
Klein® Klein-Kurve™ Wire Stripper/Cutter, Insulated, 18 to 10 AWG Solid, 20 to 12 AWG Stranded, 7-1/8 in Overall Length, Curve/Cushion Grip Handle
Application Wire Stripping and Cutting ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 11055 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Curved/Cushion Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203206060 Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Jaw Type Strong Gripping Serrated Nose Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Shearing Capacity #6-32 Screw Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Klein-Kurve?® Type Insulated UNSPSC 27111510 UPC 11 09264474057 UPC 12 092644740572 Width 3.12 in Width [Metric] 7.9375 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | Wire Stripping and Cutting |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 11055 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Curved/Cushion Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206060 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Jaw Type | Strong Gripping Serrated Nose |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Shearing Capacity | #6-32 Screw |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Klein-Kurve?® |
| Type | Insulated |
| UNSPSC | 27111510 |
| UPC 11 | 09264474057 |
| UPC 12 | 092644740572 |
| Width | 3.12 in |
| Width [Metric] | 7.9375 cm |