or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 1011 Insulated Wire Stripper/Cutter, 20 to 10 AWG Solid, 22 to 12 AWG Stranded Cable/Wire
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 1011 Insulated Wire Stripper/Cutter, 20 to 10 AWG Solid, 22 to 12 AWG Stranded Cable/Wire
SKU10162
MFGR #1011
Your Cost: $16.45/ea
List: Manufactured with the needs of the professional tool user in mind, Klein strippers, cutters, and crimpers are designed to get jobs done with precision and quality.
Manufactured with the needs of the professional tool user in mind, Klein strippers, cutters, and crimpers are designed to get jobs done with precision and quality.
Application Stripping Six Standard Wire Size without Nicking Wires ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 1011 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Handle Material Plastic Handle Type Spring Return Harmonization Tariff Schedule Code 8203206060 Height 0.50 in Height [Metric] 1.2700 cm Jaw Type Serrated Nose Length 8.50 in Length [Metric] 21.5900 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NORMALLY STOCKED Type Insulated UNSPSC 27111510 UPC 11 09264474008 UPC 12 092644740084 Width 3.75 in Width [Metric] 9.5250 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Stripping Six Standard Wire Size without Nicking Wires |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 1011 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Spring Return |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206060 |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Jaw Type | Serrated Nose |
| Length | 8.50 in |
| Length [Metric] | 21.5900 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Insulated |
| UNSPSC | 27111510 |
| UPC 11 | 09264474008 |
| UPC 12 | 092644740084 |
| Width | 3.75 in |
| Width [Metric] | 9.5250 cm |