or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein Havens(R)(R) Grip
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein Havens(R)(R) Grip
SKU9904
MFGR #1625-20
Your Cost: $185.34/ea
List: Klein® Cable Pulling Jaw Grip, Series: 1625, 5/16 to 3/4 in Cable, 8000 lb, Drop Forged Steel, Gold
Klein® Cable Pulling Jaw Grip, Series: 1625, 5/16 to 3/4 in Cable, 8000 lb, Drop Forged Steel, Gold
Application Wire Pulling ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Cable Type Wire Rope Catalog Number 1625-20 Color Gold Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 3.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 1.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8205700090 Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Length 6.75 in Length [Metric] 17.1450 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Drop Forged Steel Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Sub Brand Klein Havens Type Haven's Grip UNSPSC 46182308 UPC 11 09264447220 UPC 12 092644472206 Width 4.25 in Width [Metric] 10.7950 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Wire Pulling |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Cable Type | Wire Rope |
| Catalog Number | 1625-20 |
| Color | Gold |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 3.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205700090 |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length | 6.75 in |
| Length [Metric] | 17.1450 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Drop Forged Steel |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Klein Havens |
| Type | Haven's Grip |
| UNSPSC | 46182308 |
| UPC 11 | 09264447220 |
| UPC 12 | 092644472206 |
| Width | 4.25 in |
| Width [Metric] | 10.7950 cm |