or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 51429 Conduit Bender Handle, 54 in Handle, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 51429 Conduit Bender Handle, 54 in Handle, Steel
SKU560364
MFGR #51429
Your Cost: $72.09/ea
List: Klein® Conduit Bender Handle, 1-1/4 in NPT Handle Dia, 54 in Handle Length, For Use With: 56211 1-1/4 in EMT Bender Head, Steel, Bright Orange
Klein® Conduit Bender Handle, 1-1/4 in NPT Handle Dia, 54 in Handle Length, For Use With: 56211 1-1/4 in EMT Bender Head, Steel, Bright Orange
ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 51429 Color Bright Orange Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 10.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.54 Gross Weight UOM Metric kg Handle Diameter 1-1/4 in NPT Harmonization Tariff Schedule Code 8205595560 Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 56211 1-1/4 in Conduit Bender Type Conduit Bender Handle UNSPSC 27112503 UPC 11 09264451429 UPC 12 092644514296 Width 2.25 in Width [Metric] 5.7150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 51429 |
| Color | Bright Orange |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 10.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Diameter | 1-1/4 in NPT |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205595560 |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 56211 1-1/4 in Conduit Bender |
| Type | Conduit Bender Handle |
| UNSPSC | 27112503 |
| UPC 11 | 09264451429 |
| UPC 12 | 092644514296 |
| Width | 2.25 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |